top of page

ÜCRETSİZ DETAYLI BİLGİ VE RANDEVU İÇİN ARAYIN
UYKUSUNDA SORUN YAŞAYANLAR SİZLER İÇİN MERSİNDE SGK ANLAŞMALI BİR TEDAVİ MERKEZİMİZ VAR!
UYKU TESTİ OLMAK İÇİN YADA ZATEN UYKU TESTİ OLDUYSANIZ VE UYKU TESTİNDEN SONRA KULLANMANIZ GEREKEN CİHAZLAR (CPAP - OTOCPAP - BPAP) HAKKINDA BİLGİ ALMAK VE SGK YARDIM SÜREÇLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN YUKARIDAKİ NUMARAYI ÜCRETSİZ ARAYIN.

Uyku apnesi nedir? Belirtiler, semptomlar ve tedavi

Huzursuz geceler? Obstrüktif uyku apnesi (OSA), bir kişinin uyku sırasında nefes almasının kesildiği yaygın fakat ciddi bir uyku bozukluğu olabilir.

Uyku apnesi nedir? Belirtiler, semptomlar ve tedavi
Uyku apnesi nedir? Belirtiler, semptomlar ve tedavi

Uyku apnesinin erkeklerin yüzde 13'üne ve kadınların yüzde 6'sına kadar obstrüktif uyku apnesinden muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Durum genellikle teşhis edilir, ancak uyku kalitesini etkiler ve insanların ertesi gün yorgun hissetmelerine neden olur. Uyku apnesinin risk faktörlerine ve belirtilerine, ayrıca mevcut tedavilere bakıyoruz:


Uyku apnesi nedir? Obstrüktif uyku apnesi (OSA), sıklıkla teşhis edilmeyen yaygın fakat ciddi bir hastalıktır. "Uyku apnesi, uyku sırasında solunumun tamamen veya kısmen kesilmesini ifade eder" diyor Londra Uyku Merkezi'nden Profesör Adrian Williams. "Boğaz bölgesinde hava yolunun çökmesi durumunda, uyku sırasında kasların gevşemesi nedeniyle ortaya çıkar." Tekrarlanan gece kesintileri, ertesi gün aşırı yorgun hissetmenize neden olur, ancak genellikle apnelerin gerçekleştiğini hatırlamazsınız. Uyku apnesi belirtileri Mersin Uyku Merkezine göre, uyku apnesinden muzdarip olabileceğinizin ana belirtileri şunlardır: • Horlama • Huzursuz uyku • Yorgunluk

• Gürültülü ve zahmetli nefes alma • Gece terlemeleri • İdrar yapmak için sık sık uyanma


Uyku apnesi için risk faktörleri OSA'dan muzdarip olma şansınızı artıran bazı faktörler vardır. Bunlar: Erkek olmak: Kadınların neden uyku apnesinden muzdarip olma ihtimalinin daha düşük olduğu bilinmemektedir, ancak erkekler arasında daha yaygındır. 40 yaşın üzerinde olmak: Uyku apnesi her yaşta ortaya çıkabilse de, durum 40 yaşın üzerindekiler arasında en yaygın olanıdır. Büyük bir boyuna sahip olmak: Erkeklerde, bunun 17 inç ve üzeri bir yaka boyutuna sahip olduğu kabul edilir; kadınlarda, 16 inç ve üstü. Aşırı kilolu olmak: Fazla yağ, boyundaki doku miktarını arttırır, bu nedenle hava yoluna baskı uygular ve solunumun kesilme şansını arttırır. Sigara içmek: Sigara içiyorsanız, dumanın boğaz dokunuz üzerindeki tahriş edici etkisi nedeniyle uyku apnesi geliştirme şansınız daha yüksektir. Alkol almak: Özellikle yatmadan önceki akşam alkol tüketirseniz, bu OSA'yı daha da kötüleştirir çünkü hem nefesinizi yavaşlatır hem de nefesinizi sığ hale getirir. Retrognatiye sahip olmak. Retrognatisi olanlar, üst çeneden daha düşük bir alt çeneye sahiptir, bu da ağız ve çene yapıları dilin hava yoluna doğru kayma eğiliminde olmasına neden olduğu için uyku apnesinden muzdarip olma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Diyabetik olmak: Tip 2 diyabetli kişilerin uyku apnesinden muzdarip olma şansı neredeyse 50: 50'dir, çalışmalar bulmuştur.


Uyku apnesi sağlığımızı nasıl etkileyebilir? Uyku apnesi, hafıza kaybı, depresyon, zayıflamış bir bağışıklık sistemi, kalp problemleri, azalmış libido ve yorgunluk gibi çeşitli genel sağlık sorunları ile birlikte gelir. Uyku apnesi ile acı çekenlerin ortakları da sadece uyku bozukluğu veya horlamadan değil, aynı zamanda eşlerinin nefes almasının gece boyunca geçici olarak durduğu endişesinden de büyük ölçüde etkilenebilir.
Komentarze


bottom of page