top of page
Polisomnografi Testi / Uyku Apne Testi
Mersin Uyku Merkezi Olarak Polisomnografi Testi / Uyku Apne Testi Ve Tedavimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayınız.
Aşağıdaki Hastalık Bilgilendirme Videomuzu Kesinlikle İzleyiniz!

Polisomnografi, uyku bozukluklarının teşhisinde kullanılan bir testtir. Bu test, uyku sırasında kişinin beyin, kalp, solunum sistemi ve vücut hareketleri gibi birçok fizyolojik işlevini ölçmek için kullanılır.

Polisomnografi testi genellikle bir uyku laboratuvarında yapılır. Testin yapılacağı gün, kişi uyku laboratuvarına gider ve uyku laboratuvarı personeli tarafından test için hazırlanır. Bu hazırlık, kişinin uyku pozisyonuna rahatça yerleşebilmesini sağlamak için elektrotların (küçük yapışkan pedler) ve sensörlerin (genellikle kafa, yüz, göğüs, bacaklar ve parmaklarda yer alır) vücuduna yerleştirilmesini içerir. Ayrıca, kişinin uyku sırasında ne kadar rahat hissedeceği için, laboratuvar personeli konforlu bir yatak ve yastık sağlar.

Test başladığında, kişi uyku laboratuvarındaki yatağına yatar ve test süresince uyur. Uyku sırasında, elektrotlar ve sensörler beyin dalgaları, göz hareketleri, kalp ritmi, solunum hızı ve vücut hareketleri gibi birçok fizyolojik işlevi kaydeder. Bu veriler, uyku laboratuvarı personeli tarafından bir bilgisayara kaydedilir ve daha sonra bir uyku uzmanı tarafından incelenir.

Polisomnografi testi, uyku apnesi, horlama, uykusuzluk, uykuya dalma bozukluğu ve diğer uyku bozukluklarının teşhisinde oldukça etkilidir. Test sonuçları, uyku uzmanının hastanın uyku kalitesi, solunum ve kalp ritmi dahil olmak üzere birçok fizyolojik işlevini değerlendirmesine yardımcı olur.

bottom of page